Admin,
2024-12-02 10:54:00
#Slovania
#Veľká Morava
Povšimnuteľné premostenie cez jedenásť storočí do čias, keď obaja bratia vyšli z Konštantínopolu a po dlhom a iste namáhavom putovaní (muselo ísť o celé týždne) vkročili na územie Veľkej Moravy.
Úloha Cyrila a Metoda
Prišli sem na základe pozývacieho listu moravského panovníka Rastislava, ktorý si misiu vyžiadal od byzantského cisára Michala III., pretože „... kresťanskí učitelia z Vlách i Grécka a z Nemiec učia nás rozlične... A tak dobrý vladáru, pošli nám takého muža, ktorý by nás upravil k všetkej spravodlivosti“ (preklad P. Ratkoša).
Úlohou solúnskych bratov bolo teda celý proces kristianizácie, o ktorý išlo, zjednotiť, a tak ho dostať pod kontrolu moravského kniežaťa. V čase ich príchodu prebiehala kristianizácia ešte len v horných poschodiach spoločenskej štruktúry veľkomoravskej spoločnosti, sídliacej na hradiskách.
[reklama]
V tom čase malo kresťanstvo za sebou už stáročia existencie a šírenia viery. Dávno nebolo útočiskom bezmocných, ale zbraňou mocných, už to nebola viera často kruto prenasledovaných, ale prenasledovateľov. Bola to ideológia rodiaceho sa stredoveku so svojimi hodnotami, limitmi, pozitívami i hrôzami.
Cyril a Metod sa samozrejme mohli myšlienkovo aj konaním pohybovať len v intenciách svojej doby a prostredia. Pripisovať im úlohu zvestovateľov slobody – to jednoducho v hodnotovom systéme tých čias nebolo a ani nemalo ako byť.
Sloboda... alebo otroctvo?
Pozrime sa teda, akú „slobodu“ našim predkom vlastne priniesli. Snáď stačí, ak si prečítame prvé dva paragrafy zo zákonníka Súdny zákon pre svetských ľudí, právnej zbierky, prebratej z Byzancie, ktorú Cyril a Metod priniesli na stredné Podunajsko:
(1) Každá dedina, v ktorej pohanské obety bývajú alebo prísahy pohanské, nech sa odovzdá božiemu chrámu so všetkým imaním.
(2) Kde majú pána, teda v tej dedine, a koná pohanské obety a prísahy, nech sa predá so všetkým imaním svojím a získaný výnos nech sa predá chudobným (preklad P. Ratkoša).
„Nepravoverných“ teda podľa tohto zákona nečakalo nič iné, než zbavenie majetku a predaj do otroctva. O slobode vierovyznania tam nebola ani zmienka.
Je samozrejme otázne, do akej miery boli tieto zákony uplatňované v praxi, o jednom prípade však vieme. Krutou hrou osudu postihli práve Metodových žiakov. Podľa Bulharskej legendy o Velickom biskupovi Klimentovi (†916) boli po smrti Metoda (†885) a menšej občianskej vojne na Morave jeho stúpenci zatvorení, predaní do otroctva alebo vyhnaní z krajiny.
Pre pochopenie noriem vo včasnom stredoveku možno spomenúť aj Metodovu radu vislanskému kniežaťu, na ktorého tlačil Svätopluk, aby prijal kresťanovo dobrovoľne, aby ho „zajatého nepokrstili nasilu v cudzej krajine“.
Z kontextov a formulácie textu vyplýva, že obidva spôsoby boli pre Metoda akceptovateľné. Ani v tomto prípade sa vislanské knieža nemohlo rozhodnúť slobodne.
Selektívna argumentácia
Nepochybne, Cyril a Metod si zaslúžia našu úctu ako významné kultúrne a historické osobnosti. Ale injektovať do 9. storočia aktuálnu terminológiu s konkrétnym obsahom môže (a možno musí) viesť k absurdným konštatovaniam.
Civilizačne solúnski bratia obohatili našich predkov, a teda aj súčasné generácie, o mnoho prospešného, samozrejme dobovo podmieneného, ale nie o slobodu.
[reklama]
Nebolo to samozrejme jediný raz v dejinách, keď sa duchovné hodnoty unifikovali zhora. Spomeňme len obdobie socializmu, keď sa od členov komunistickej strany žiadalo, aby sa „vyrovnali s náboženskou otázkou“ a stotožnili s „vedeckým svetonázorom“.
A ešte jedna zmienka z prejavu pána premiéra stojí za pozornosť. Spomenul, že už v roku 880 sme mali na dnešnom Slovensku, konkrétne v Nitre, biskupstvo. To je pravda, dokonca poznáme aj meno prvého biskupa, ktorým nebol nik iný ako Wiching, ktorého meno R. Fico ktovie prečo zamlčal, pričom ide o istú slovenskú prioritu. Ak neberieme do úvahy arcibiskupa Metoda, o ktorom nevieme, kde presne sídlil (podľa poznatkov archeologického výskumu to bolo s najväčšou pravdepodobnosťou Staré Město na Morave), vo všetkých okolitých krajinách sa tak stalo až o storočie neskôr.
Ku koncu prejavu sa R. Fico zaviazal, že bude bojovať proti liberalizmu. Slovo „liberalizmus“ je latinského pôvodu a znamená slobodu. Vo forme „liberalitas“ dokonca štedrosť, dobročinnosť.
Chudák Metod...
-
Autor: PhDr. Vladimír Turčan
Ak sa vám tento článok páčil a radi by ste vedeli včas i o dalších, sledujte nás na Facebooku, na Instagrame, na Twitteri alebo prostredníctvom newsletteru.